Zanim przejdziemy do właściwego kursu. Upewnijmy się czy wszystko działa jak należy. Jeżeli budowaliście już coś z wykorzystaniem Ruby on Rails, prawdopodobnie po prostu możecie ten post pominąć.

Edytor

Nasz kod musimy edytować w jakimś edytorze. Jeżeli nie macie jeszcze swojego faworyta polecam:

  • Visual Studio Code
  • Sublime Text
  • Ruby Mine
  • Vim

Ja osobiście używam tego pierwszego. Ale każdy z nich ma swoje wady i zalety. A wybór zależy od własnych preferencji

Ruby

Jeżeli nie masz jeszcze zainstalowanego języka ruby zachęcam do zapoznania się z jednym z moich filmów pokazuje proces instalacji na popularnych platformach:

Nie zależnie od platformy z jakiej korzystasz zapraszam na stronę RBENV

Rails

Korzystając z oficjalnej instrukcji wiemy czego potrzebujemy:

  • Ruby (o nim było wcześniej)
  • Baza danych (najlepiej od razu instalować PostgreSQL)
  • Node.js
  • Yarn

Mając już wszystko zainstalowane wystarczy uruchomić komendę gem install rails

Przykładowa aplikacja

Gdy już macie wszystko zainstalowane nic nie stoi na przeszkodzie by stworzyć przykładową aplikację rails new sample-app -d postgresql

Uruchamianie lokalnie

Jeżeli udało wam się utworzyć aplikacje bezproblemowo sprawdźmy czy działa lokalnie

rails server

gdy nie mamy błędów w przeglądarce możemy odpalić http://localhost:3000 by zobaczyć naszą aplikację

Pierwszy widok

Nasza aplikacja powinna zawierać jakiekolwiek dane. Możemy posłużyć się jakimiś generatorami railsowymi o których opowiadam w jednym z filmów. Albo utworzyć stronę statyczną. O którym również było nagranie.

Git

jeżeli jeszcze nie znacie gita to musicie się z nim poznać https://git-scm.com/book/pl/v2 oczywiście zapoznanie się z tym wszystkim, szczególnie na początku może być przerażające ale co robi git add czym jest commit, branch, merge czy rebase powinniście wiedzieć. Gdy tworzyliśmy nową aplikację to automatycznie utworzyliśmy nowe repozytorium gita. Musicie pamiętać tylko by zapisać swoje commity.

git add -A

git commit -m "Wiadomość waszego commita"

Uruchamianie w internecie

Skoro tworzymy aplikacje internetowe to chcemy by były one dostępne w internecie. Z pomocą przyjdzie nam serwis heroku. Który w prosty i tani sposób pozwoli nam umieścić naszą aplikację w sieci. Heroku ma świetną dokumentację. Z która krok po kroku możecie zrobić praktycznie wszystko. W moich nagraniach na youtubie również pokazuje jak korzystać z heroku. Jeżeli wszystkie kroki poszły wam bezproblemowo, jesteście gotowi na następne wyzwania! Zapraszam do fimów na youtube.